خواب کوتاه روزانه و 7 تاثیری که بر سلامتی دارد

به گزارش وبلاگ ورزشی 90، نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهد که خواب نیمروزی به نیازهای فیزولوژیکی ما پاسخ می دهد، باعث بهبود خلق و خوی و ارتقای سلامت بدن شده و راندمان کاری را بالا می برد.

خواب کوتاه روزانه و 7 تاثیری که بر سلامتی دارد

در بسیاری از کشورهای آسیایی، آمریکای لاتین و کشورهای مدیترانه ای، چرت بعد از ظهر یکی از عادت های روزمره مردم است و بر طبق آمارهای جهانی حدود 60 درصد افراد بزرگسال هر هفته حداقل یک بار نشسته روی جایگاه کار، مترو یا حین تماشای تلویزیون چرت کوتاهی می زنند.

نتایج پژوهش ها نشان می دهد که چرت های کوتاه بین روز باعث افزایش قدرت تمرکز، مقابله با استرس و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

کاهش سطح استرس

به عقیده متخصصان افرادی که در بین روز چرت می زنند کمتر از دیگران از اثرات استرس آسیب می بینند. نتایج پژوهش هایی که در دانشگاه کالیفرنیای ساندیگو صورت گرفته است نشان می دهد هر چه زودتر کم خوابی و بی خوابی شبانه جبران شود، به همان سرعت سیستم ایمنی بدن به حالت نرمال برمی شود.

افزایش خلاقیت و بهره وری

نتایج پژوهش ها نشان می دهد که چرت های کوتاه بین روز باعث افزایش قدرت تمرکز، می شود. به عقیده محققان افرادی که در بین روز چرت می زنند، در حرفه خود خلاق تر هستند و کمتر غیبت می نمایند. در آمریکا آنالیز هایی روی راننده تاکسی ها انجام شد. به این ترتیب که استراحت 10 تا 20 دقیقه ای در بین روز برای آنها در نظر گرفته شد. محققان مشاهده کردند راننده هایی که در بین روز استراحت داشته اند هشیارتر و سرحال تر هستند و در مواقع ضروری عکس العمل های بهتری نشان می دهند.

افزایش سطح انرژی

یک چرت کوتاه بیست دقیقه ای برای بیشتر افراد کافی و البته فوق العاده است. همین مدت زمان کوتاه باعث افزایش انرژی و استراحت شده و ساعت بیولوژیکی بدن را نیز به هم نمی زند.

در این زمینه بخوانید:

عادت های غلط در فصل پاییز که سیستم ایمنی بدن را مختل می نماید!

بهبود سلامت قلب

خواب کوتاه روزانه نه تنها تقویت نماینده مغز و ارتقا دهنده سطح حافظه است، بلکه یک عامل مهم در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی نیز محسوب می شود. مطالعات مختلف نشان داده مردانی که به طور منظم خواب کوتاه روزانه را دریافت می نمایند، 37 درصد کمتر محتمل است که در اثر ابتلا به بیماری های قلبی جان خود را از دست بدهند. محرومیت خواب خود عاملی برای ابتلا به بیماری های قلبی است.

کاهش وزن

استرس و بی خوابی از عوامل مهم افزایش وزن و گرایش به مصرف مواد غذایی ناسالم هستند. این در حالی است که خواب کوتاه روزانه نه تنها منجر به تنظیم متابولیسم بدن می شود، بلکه سطح سروتونین و ملاتونین را افزایش داده و با کاهش استرس، چرخه خواب و بیداری را تنظیم می نماید. چرت روزانه خود عاملی برای تنظیم اشتها و گرسنگی نیز هست و افرادی که این نوع خواب را دریافت می نمایند، کمتر سراغ مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین می فرایند. علاوه بر این، با توجه به مطالعات صورت گرفته، موقع چرت زدن کاهش چربی در بدن تا 55 درصد افزایش پیدا می نماید.

تنظیم هورمون تستوسترون

چرت زدن و خواب کافی و منظم، سطح هورمون تستوسترون را تنظیم می نماید. مطالعات نشان داده که کاهش خواب روزانه منجر به کاهش سطح تستوسترون می شود. البته عوارض جانبی دیگری هم دارد. پس حداقل 3 یا 4 بار در هفته خواب نیمروز داشته باشید و هر روز به مقدار کافی بخوابید.

تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی از مزایای دریافت خواب نیمروزی، یاری به بدن برای دفع میکروب ها است. این در حالی است که محرومیت از خواب عملکرد سیستم ایمنی بدن را مختل می نماید. مطالعات نشان داده دریافت خواب نیمروزی منجر به بهبود سطح سلول های سفید خون که با عفونت مبارزه می نمایند، می شود.

منبع: readersdigest

منبع: ایرنا زندگی

به "خواب کوتاه روزانه و 7 تاثیری که بر سلامتی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواب کوتاه روزانه و 7 تاثیری که بر سلامتی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید