طرح هدفمندی یارانه ها از راستا اصلی خارج شده است

به گزارش وبلاگ ورزشی 90، دادستان دیوان محاسبات کشور گفت: بیت المال تنها محدود به مسائل مادی و فیزیکی نیست، اکنون باید تعاریف دیگری ارائه دهیم که وظیفه ما است.

طرح هدفمندی یارانه ها از راستا اصلی خارج شده است

به گزارش وبلاگ ورزشی 90، فیاض شجاعی امروز در جلسه شورای اداری استان در سالن اجتماعات استانداری خراسان رضوی، اظهار کرد: چرا شهیدان رجایی و باهنر در دولت جمهوری اسلامی و حکومت یادشان ماندگار شد؟ مدت ریاست و مدیریت این دو بزرگوار کوتاه بود؛ بنابراین طولانی بودن مدت خدمت آن ها رمز ماندگاری شان نبود.خدمات موثر آن ها به نظام در همان مدت کوتاه انجام شد که مبتنی بر اعتقادات دینی و عملیاتی کردن کارها بود. بسیاری حرف ها و ایده های خوبی را مطرح می نمایند اما عملیاتی و اجرایی نمی گردد. به طور مثال در اجرای طرح هدفمندسازی به دلیل اشتباه استنباطی در مبانی دچار اشتباه شدیم. ما در یارانه ها دنبال این بودیم که چگونه کشور این همه منابع دارد و یارانه پنهان توزیع می گردد، قصد داشتیم هدفمند کنیم.

وی ادامه داد: اصل طرح هدفمندی درست بود و با هدف حکمرانی بهتر یعنی نداشتن فقیر و حمایت از فقرا تنظیم شد، اما اجرای این طرح که در زمان خود انقلاب اقتصادی تعریف شد در ادامه معضل اقتصادی، سیاسی و اکنون اجتماعی شد. هدف و طرح اشتباه نبود، اجرا جهت اشتباه را رفت، نه عمدا بلکه دیدگاه مبنایی متفاوت بود. در عمل و اجرا به سمت عدالت توزیعی برده شد و گفتند سهم همه است، در نتیجه مانع برگشت از این اشتباه شد، چون از طرح اقتصادی خارج و به سیاسی و اجتماعی تبدیل شد، هیچ کس جرات بازگشت از این جهت را ندارد. مجلس و دولت اقداماتی در این زمینه انجام دادند اما متاسفانه هنوز کارساز نبوده است.

وی اضافه نمود: رمز ماندگاری یک فرد در حکومت اسلامی خدمات موثر مبتنی بر مبانی اسلامی و تشخیص دقیق است. ما در اسلام برای حکومت داری و مدیریت مبنا داریم اما کار نشده و نتوانستیم مدیریت اسلامی را در جامعه قاطی کنیم. نگاه ما به عنوان رویکرد و استنباط دیوان محاسبات این است که بیت المال چیست؟ ما تعریف بیت المال را به روز نکردیم. بیت المال تنها محدود به مسائل مادی و فیزیکی نیست، اکنون باید تعاریف دیگری ارائه دهیم که وظیفه ما است.ما پاسدار بیت المال هستیم و نمی توانیم بخش مهم آن را از گردونه خارج کنیم که آن بخش طلای سفید یعنی نیروی انسانی و مغز متفکر این نیرو است که آن را نادیده می گیریم. فردی بیان می کرد که ایران به قلب جهان معروف است، زیرا 57 نوع طلا در کشور وجود دارد.

دادستان دیوان محاسبات کشور گفت: استاندار بیان کردند که اگر به من اختیار تام دهند، توانایی این را دارم که 10 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته باشم. از نظر ظرفیت ها 10 استان ما مانند خراسان است. در اوج گرانی، نفت و این که در تحریم بالاترین میزان نفت را صادر کردیم، در کشور 10 استان اینگونه داریم که پتانسیلی مانند خراسان دارند، در نتیجه چه نیازی به نفت داریم و چرا نفت را سیاسی و معضل کنیم؟

وی با بیان این که رویکرد ما این است که هیج توسعه ای در کشور محقق نمی گردد، مگر با همکاری تنگاتنگ سه ضلع مثلث، مطرح نمود: این مثلث، مثلث برنامه ریزی بوده که یک ضلع آن برنامه ریزی دقیق در مجلس، ضلع دوم اجرای مناسب این برنامه و سوم نظارت بوده که در آن صورت در کشور می توانیم امید توسعه متوازن و پایدار داشته باشیم. دستگاه های نظارتی و فعالان در بخش نظارت مقابل دستگاه های اجرایی نیستند، بلکه یک ضلع از این سه ضلع هستند. ما دستگاه ناظر موثر در تحقق امر توسعه هستیم.

وی گفت: استدلال من از بیت المال کلیه نرم افزارها و سخت افزارهایی است که در جهت تحقق توسعه پایدار، متوازن و همه جانبه به کار گرفته می شوند. بیت المال می تواند نیروی انسانی، فرصت ها، موقعیت استراتژیک کشور، نفت و منابع اقتصادی باشد، همه آن ها مصداق بیت المال بوده و ما باید از این بیت المال صیانت کنیم. مدیری به اشتباه استنباط نادرست از قانون مرتکب تخلف می گردد که ابتدا با روش های آموزش، هدایتگری، مشاوره، توجه و تذکر دادن توصیه به تقویت کنترل های داخلی آن ها می کنیم و اگر انجام نشد، می فهمیم این فرد میخواهد قانون را نادیده بگیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "طرح هدفمندی یارانه ها از راستا اصلی خارج شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح هدفمندی یارانه ها از راستا اصلی خارج شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید