سازمان ملل خواهان پایبندی آمریکا به مقررات برای حضور ظریف در مجمع عمومی شد

به گزارش وبلاگ ورزشی 90، ایسنا نوشت: سخنگوی سازمان ملل با توجه به تحریم ظریف از سوی آمریکا گفت که امیدوار است کشور میزبان مجمع عمومی سازمان ملل راجع به حضور وی به مقررات پایبند باشد.

سازمان ملل خواهان پایبندی آمریکا به مقررات برای حضور ظریف در مجمع عمومی شد

به گزارش پایگاه خبری اردوپوینت، استفان دوژاریک، سخنگوی سازمان ملل در یک کنفرانس خبری گفت که سازمان ملل امیدوار است دولت آمریکا راجع به حضور یافتن محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل که در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد، به مقررات کشور میزبان سازمان ملل پایبند باشد.

دوژاریک به وبلاگ ورزشی 90 گفت: باید منتظر بمانیم و ببینیم که چه اتفاقی در مجمع عمومی می افتد، نمی توانم پیش بینی کنم اما سازمان ملل الزاماتی طبق توافق کشور میزبان دارد و مطابق اصول، ما امیدواریم هر کشوری که مشمول این مقررات می گردد، طبق آن عمل کند.

هفتاد و چهارمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل، روز 17 سپتامبر در نیویورک برگزار خواهد شد و مذاکرات در سطح بالا، مطابق برنامه از 24 سپتامبر شروع خواهد شد.

این واکنش از سوی سخنگوی سازمان ملل در پی تحریم شدن وزیر امور خارجه ایران از سوی وزارت خزانه داری آمریکا در چند روز گذشته مطرح می گردد.

حدود یک ماه پیش مقامات آمریکایی اعلام نموده بودند که قصد دارند ظریف را تحریم نمایند ولی بعضی از رسانه های غربی در آن زمان گزارش دادند که آمریکا احتمالا به خاطر عواقب این موضوع در تصمیم خود تجدیدنظر خواهد نمود ولی روز چهارشنبه هفته گذشته وزیر امور خارجه کشورمان را در لیست تحریمی خود قرار دادند.

به دنبال تحریم وزیر امور خارجه کشورمان، ظریف در حساب توییتری خود نوشت: دلیل اینکه آمریکا مرا تحریم نموده این است که من سخنگوی اول ایران در سراسر دنیا هستم.

وی اضافه کرد: این حقیقت واقعا دردناک است؟ این اقدام تاثیر روی من یا خانواده ام ندارد. چون من دارایی یا منافعی خارج از ایران ندارم. از شما تشکر می کنم که مرا به عنوان چنین تهدید بزرگی برای اهدافتان محسوب می کنید.

علاوه بر این، مجید تخت روانچی، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، به تازگی طی نامه ای در این مورد به دبیرکل سازمان ملل، با اشاره به این که بر حسب اعلام مقامات دولت فعلی آمریکا، این تحریم ها به دلیل نقش و صندلی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به عنوان مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، اعمال شده است، اعلام داشته که این امر به خوبی نشان می دهد که رژیم ایالات متحده از دیپلماسی که یکی از بزرگترین دستاوردها برای حفظ صلح و امنیت میان ملل به حساب می آید، بیزار است.

روانچی با اشاره به محدودیت های تحمیل شده در سفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به نیویورک برای شرکت در نشست های سازمان ملل، اعلام نموده است که اقدامات آمریکا نقض فاحش ماده 105 منشور سازمان ملل متحد، کنوانسیون مزایا و مصونیت های سازمان ملل و موافقتنامه مقر سازمان ملل بوده و همچنین هرگونه محدودیتی در انجام وظایف وزرای امور خارجه مغایر با اصول عرفی تثبیت شده مندرج در کنوانسیون وین در خصوص روابط دیپلماتیک است.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "سازمان ملل خواهان پایبندی آمریکا به مقررات برای حضور ظریف در مجمع عمومی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل خواهان پایبندی آمریکا به مقررات برای حضور ظریف در مجمع عمومی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید