راه اندازی سامانه ای هوشمند برای انتخاب رشته و شغل کنکوری ها

به گزارش وبلاگ ورزشی 90، رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران از راه اندازی سامانه هوشمند روان سنجی دانش بنیان برای اولین بار اطلاع داد.

راه اندازی سامانه ای هوشمند برای انتخاب رشته و شغل کنکوری ها

فریبرز درتاج در گفت وگو با وبلاگ ورزشی 90، با بیان اینکه سیستم سنتی انتخاب رشته بر اساس رتبه به دلیل نادیده دریافت علایق و توانمندی های هوشی و شخصیتی باعث افت تحصیلی، مشروطی، اخراجی و انصراف از تحصیل و تغییر رشته در دانشگاه ها می گردد، اظهار کرد: برای اولین بار پژوهشگران حوزه روانشناسی و روان سنجی ایران مستقر در مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه علامه طباطبایی پیروز به طراحی سامانه هوشمند روان سنجی دانش بنیان برای انتخاب رشته در کنکور سراسری شدند؛ بر این اساس کلیه داوطلبان قبل از اعلام رتبه توسط سازمان سنجش آموزش کشور می توانند با مراجعه به این سامانه رشته هایی که متناسب با توانایی شناختی، علایق و ویژگی های شخصیتی آنان است را بدون در نظر دریافت رتبه دریافت نمایند.

وی تاکید نمود: اگرچه این سامانه به رتبه افراد احتیاجی ندارد و می تواند توانایی ذاتی افراد را بسنجد، اما تا چند روز آینده که رتبه آزمون های سنجش تعیین می شوند، افراد می توانند با وارد کردن رتبه به طور دقیق تر رشته مناسب خود را نیز برگزینند.

این محقق دانشگاهی با بیان اینکه این سامانه قابلیت های دیگری از جمله انتخاب رشته همزمان با در نظر دریافت رتبه و استعدادها و توانایی های فرد را دارد، اضافه نمود: در جهان چنین سامانه ای تاکنون طراحی نشده که به طور همزمان بتواند هوش، استعداد، خلاقیت، توانایی و علاقه افراد را بسنجد. یکی از مسائل حوزه روانشناسی و سایر حوزه های دانشگاهی و تحصیلی آن است که به افراد تک بعدی نگاه می نمایند به طوری که به وسیله آزمون های سازمان تنها هوش داوطلبان سنجیده می گردد اما این سامانه تعیین می نماید که فارغ از هوش آیا خلق وخو، استعدادها و توانایی فرد برای تحصیل در رشته مورد نظر خود مناسب است یا خیر؟ به طور مثال فردی با شخصیت درون گرا به دلیل توانایی در برقراری حداقل ارتباط باید در رشته هایی مانند شیمی و آزمایشگاه که به حداقل ارتباط احتیاج است، تحصیل کند.

معاون آموزشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به دیگر مزایای این سامانه اظهار کرد: مهمترین دوره طلایی آموزش برای خانواده ها پیش از دبستان است چراکه در این دوران توانایی های کودک بروز می یابد، این سامانه با قابلیت آنلاینی یاری می نماید خانواده ها نیز بتوانند از ابتدای کودکی توانایی های خود را مورد سنجش قرار دهند.

درتاج سهولت در دسترسی، هزینه پایین، ارزیابی ادراک، توجه، توانایی، خلاقیت و استعداد را از دیگر قابلیت های این سامانه دانست و به دیگر مزایای آن اشاره نمود: در صورتی که کارخانه ها یا سازمان های دولتی و خصوصی قصد جذب نیرو داشته باشند، می توانند با استفاده از این سامانه متوجه شوند که هر فرد در چه حوزه ای از این سازمان پیروز تر است. همچنین افراد می توانند برای ازدواج خود در ده ها مدل میزان پیروزیت ازدواج خود را ارزیابی نمایند، به طور مثال زمانی که یک زوج هیچ شناختی از یکدیگر ندارند این سامانه با در نظر دریافت بیست حالت می تواند میزان پیروزیت ازدواج آنها را مورد آنالیز قرار دهد.

رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران با بیان اینکه در حال حاضر شرکت تعاونی سازمان سنجش این سامانه را بر روی سایت خود بارگذاری نموده است، گفت: این سامانه به وسیله اعضای هیات علمی گروه روان سنج دانش بنیان طراحی شده و به وسیله معاونت علمی ریاست جمهوری مجوز گرفته است. پایلوت این سامانه که در حال ترجمه شدن است بر روی 70 هزار دیتا قرار گرفته است و بیش از 20 هزار صفحه اطلاعات دستی در آن واقع شده است. همچنین با کشورهای عربی که خواهان این سامانه هستند مکاتباتی صورت گرفته است.

افراد به وسیله آدرس https://www.ravansanj.com/login می توانند به این سامانه دسترسی داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "راه اندازی سامانه ای هوشمند برای انتخاب رشته و شغل کنکوری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی سامانه ای هوشمند برای انتخاب رشته و شغل کنکوری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید