دنیای بهتر برای نابینایان، پیغام آگاهی بخش روز جهانی عصای سفید

به گزارش وبلاگ ورزشی 90، تهران (پانا) - رئیس سازمان بهزیستی کشور به مناسبت روز جهانی عصای سفید پیامی صادر کرد.

دنیای بهتر برای نابینایان، پیغام آگاهی بخش روز جهانی عصای سفید

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، متن پیغام وحید قبادی دانا به توضیح ذیل است؛

در جامعه ای که مودت و برابری حقوق انسان ها زیر بنای توسعه عدالت اجتماعی و برابرسازی فرصت ها برای تمامی اقشار جامعه از جمله افراد توانخواه است، معلولیت تنها یک محدودیت است نه ناتوانی، محدودیتی که بدلیل بسترسازی برای ایجاد فرصت های برابر مانع پیشرفت نشده است.

امروز، بار دیگر پیغام مطلعی بخش بیست و سوم مهر ماه، روز جهانی عصای سفید را می شنویم؛ پیغامی که چشم ها و گوش های مهیای تماشا و شنیدن را بر قابلیت ها، محدودیت ها و انتظارات افراد نابینا و کم بینا معطوف ساخته و بر مسئولیت اجتماعی فرد فرد ما برای احیاء حقوق این قشر از جامعه تاکید دارد.

فعالان امور نابینایان در سازمان بهزیستی و سازمان های غیردولتی، دنیای بهتر برای نابینایان را به عنوان شعار سال جاری درنظر گرفته اند و آموزش همگانی، برطرف موانع مشارکت و اجرای قوانین را زمینه تحقق آن می دانند. بی تردید این هدف ارزنده، تنها در سایه ارتباطات بین بخشی و تقویت نگاه انسانی و علمی نسبت به مسائل نابینایان تحقق می یابد و سازمان بهزیستی نیز طی سال های اخیر تمامی اهتمام خویش را جهت ایجاد چنین نگرشی صرف کرده است.

براساس قانون حمایت از حقوق معلولان، سازمان بهزیستی، متولی خدمت رسانی به افراد نابینا و کم بینا در زمینه های آموزشی، توانبخشی، حمایت های رفاهی و اجتماعی می باشد و در این راستا طرح ها و برنامه های متنوعی را جهت تقویت استقلال و ارتقاء کیفیت زندگی افراد دارای آسیب بینایی اجرا می نماید. ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی در قالب مراکز تخصصی و خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه، پرداخت یاری هزینه معیشتی و تحصیلی، تأمین حق پرستاری و مددکاری، اجرای برنامه های توانمندسازی به صورت فعالیت های آموزشی، هنری و ورزشی و آموزش مهارت های شغلی و تسهیل فرآیند اشتغال افراد نابینا و کم بینا تنها بخشی از خدماتی است که با هدف تبلور استعدادهای ارزنده این عزیزان انجام می گردد.

امروز اهمیت روز جهانی عصای سفید و کوشش هدفمند در گرامیداشت این روز بر هیچ یک از ما پوشیده نیست و همگان باور داریم که آموزش همگانی و مطلع سازی اقشار مختلف جامعه نسبت به پیغام مطلعی بخش این روز، چشم های حقیقت بین را بیش از پیش نسبت به مسائل و مسائل این افراد خواهد گگردد. سازمان بهزیستی کوشش می کند تا با بهره گیری از امکانات رسانه ملی و ظرفیت های فضای مجازی، تصویری واقعی از قابلیت ها، محدودیت ها و انتظارات افراد نابینا و کم بینا را به جامعه ارائه کرده و زمینه تعامل مطلعانه با این افراد و بهره گیری از استعدادهای شگرف آنان را فراهم نماید.

تشکیل شبکه ملی تشکل های افراد دارای معلولیت بینایی، توسعه فعالیت های دبیرخانه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان و رایزنی مستمر با دستگاه های اجرایی به ویژه در رابطه با آموزش، اشتغال و توسعه امکانات رفاهی مورد احتیاج نابینایان از دیگر اقدامات سازمان بهزیستی است که در راستای بهبود کیفیت زندگی و استقلال اجتماعی این افراد دنبال می گردد.

جهت توانمندسازی و تلفیق اجتماعی نابینایان، جهتی است پرفراز و نشیب که پیمودن آن، عزم ملی می طلبد و زمانی می توان به اثربخشی کوشش ها امیدوار بود که به شکلی هدفمند، هماهنگ و در چارچوب قوانین مربوطه صورت پذیرد و بخش های نظارتی جامعه نیز نقش خود را در پیگیری فرایند اجرای برنامه ها در دستگاه های مختلف و نظارت دقیق و مستمر بر حسن اجرای قوانین اعمال کنند. اینجاست که دنیای بهتر برای نابینایان رقم خواهد خورد؛ دنیایی که نابینایان در اندیشه های بلندشان می نگرد و از توانمندی های آنان به نحو مطلوب بهره می گیرد.

دکتر وحید قبادی دانا

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور

منبع: خبرگزاری پانا

به "دنیای بهتر برای نابینایان، پیغام آگاهی بخش روز جهانی عصای سفید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیای بهتر برای نابینایان، پیغام آگاهی بخش روز جهانی عصای سفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید